Sen jest tajemniczym zjawiskiem, bo tracimy wtedy świadomość. Istniejemy, a jakby nas nie było. Nie bez powodu określa się sen jako „brata śmierci”. Jest jednak także niezbędny dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Chcemy, czy nie, musimy spać regularnie, „wyrabiając” każdej nocy odpowiednią ilość godzin.
Oto kilka interesujących faktów dotyczących snu i jego wpływ na organizm:
1. Brak snu budzi demony.
Jeśli nie dostajesz minimalnej ilości snu przez dłuższy okres czasu, mogą pojawić się – i zwykle się pojawiają – halucynacje słuchowe i wizualne. Sen pozwala na naprawę i regenerację uszkodzonych w czasie czuwania neuronów. Jeśli brak jest snu i ta swoista „konserwacja” się nie odbędzie, uszkodzone neurony zaczynają wadliwie funkcjonować. Niektóre omamy mogą być naprawdę przerażające!
2. Sprzedawcy fast-foodu czekają na niewyspanych klientów
Niedawne badania przeprowadzone na Uniwersytecie Harvarda ujawniły, że jeśli przespałeś zeszłej nocy dwie godziny mniej, niż wynosi rzeczywiste zapotrzebowanie Twojego organizmu na sen, będziesz chętniej sięgał po „śmieciowe” jedzenie następnego dnia. Jak to możliwe? Chodzi o upośledzenie funkcjonowania części mózgu – kory przedczołowej – która odpowiada za samokontrolę. Dlatego, śpij dobrze, aby dobrze jeść.
3. Wysiłek fizyczny nie zawsze jest zdrowy, a zwłaszcza wieczorem.
Niektóre badania nad zależnościami między snem a intensywnym wysiłkiem fizycznym uświadomiły naukowcom, że ćwiczenia wykonywane później, niż na trzy godziny przed położeniem się do łóżka, zaburzają sen. Co najciekawsze, możesz być tego wcale nieświadomy, ponieważ co prawda jakość snu gwałtownie idzie w dół, ale nie przekłada się to na problemy z zaśnięciem. Rano nie będziesz się czuć odpowiednio wypoczęty i zregenerowany, ale możesz nie powiązać tego z wieczornym treningiem i będziesz szukać przyczyn gdzie indziej – przecież tak szybko zasnąłeś!
4. Potrzebujesz chłodnej sypialni.
Czy temperatura w pokoju, gdzie stoi Twoje łóżko ma znaczenie? Ma, i to spore. Dlaczego? Ponieważ, jak zapewniają naukowcy z Uniwersytetu w Connecticut, gdy zaczyna się noc, temperatura Twojego ciała zaczyna spadać i staje się najniższa wtedy, gdy leżysz już w łóżku i śpisz. Jeśli wokół Ciebie jest ciepło i nie możesz się odpowiednio schłodzić, nie będziesz spać dobrze. Dlatego nie należy włączać grzejników na maksymalną wydajność, kiedy idziemy spać. Niektórzy badacze zalecają także spanie nago, jako formę doskonałej wentylacji ciała.
5. Spanie razem może być szkodliwe dla zdrowia
Przynajmniej tak twierdzi doktor Neil Stanley z Uniwersytetu w Surrey, którego badania wykazały, że 50% par sypiających razem nie wysypia się dobrze i uważa, że łóżko powinno być wspólne jedynie na czas miłości, nie potem. Nakazuje wzorować się w tym na mieszkańcach starożytnego Rzymu.
Na szczęście z pomocą współczesnym parom przychodzi nowoczesna technologia. Takie wynalazki, jak materace zbudowane z leniwej pianki termoelastycznej, wykazały długofalową skuteczność w walce z najgorszym wrogiem wspólnego snu: przenoszeniem drgań spowodowanych wierceniem się drugiej osoby.
Łóżko wyposażone w taki materac staje się bezpiecznym miejscem do wspólnego snu. Nawet wtedy, gdy jedno z partnerów śpi nerwowo, nie powoduje to degeneracji snu u drugiej osoby.