Mając na uwadze bezpieczeństwo swojego dziecka rodzic powinien świadomie i co najważniejsze rozsądnie wybrać dla niego fotelik samochodowy. To właśnie od jakości jego wykonania będzie zależał fakt, czy podczas wypadku czy ostrzejszego hamowania nie dojdzie do powstania obrażeń u dziecka.
Foteliki samochodowe dla dzieci
W pierwszej kolejności należy uzmysłowić sobie, że istnieje kilka rodzajów fotelików samochodowych dopasowanych zarówno do wagi, jak i do wieku dziecka. Generalnie istnieje pięć podstawowych grup wagowych, według których można je podzielić. Pierwsza, to grupa 0 i obejmuje maluszki do 10 kg. Druga, to 0+ i jest przeznaczona dla dzieci do 13 kg. Trzecia grupa, tzw. grupa I obejmuje szkraby od 9 do 18 kg, podczas gdy grupa II ma zakres nieco większy i wynosi od 15 do 25 kg. Ostatnia grupa, czyli grupa III jest dla dzieci o masie ciała od 22 do 36 kg.
Foteliki samochodowe przeznaczone dla noworodków, czyli tzw. kołyski montuje się tyłem do kierunku jazdy, gdyż jest to najbezpieczniejsza dla nich pozycja. W tym przypadku wybieramy spośród czterech grup wagowych – 0-10 kg, 0-13 kg, 0-18 kg oraz 0-25 kg. Bezwzględnie należy przyjrzeć się, czy na wyposażeniu w każdej kategorii wagowej jest wkładka dla noworodka, która zabezpieczy jego chwiejną główkę i pozwoli mu wygodnie i bezpiecznie podróżować. Ten element wyprawki należy kupić odpowiednio wcześniej, nigdy na ostatnią chwilę, ponieważ nawet w przypadku dziecka przedwcześnie urodzonego ze szpitala do domu przewozimy go w nosidełku, absolutnie nigdy nie na rękach! Foteliki samochodowe zaleca się montować tyłem do kierunku jazdy aż do momentu, kiedy maluch nie ukończy pierwszego roku życia. Dzieje się tak, ponieważ jego układ kostny bardzo intensywnie się rozwija, a słabe jeszcze i nie wyćwiczone mięśnie są niezwykle wrażliwe na jakiekolwiek szarpnięcia.
Często popełnianym błędem przez rodziców jest zbyt szybkie przesadzanie dziecka w fotelik następny, czyli z tzw. grupy I, kiedy to maluch przewożony jest już przodem do kierunku jazdy, bo z wcześniejszego już „wyrósł”. Tak naprawdę foteliki samochodowe dla dzieci robią się za małe wtedy, gdy główka dziecka zaczyna z niego wystawać albo szkrab przewyższył wagę określoną przez producenta. No dobrze, ale co w takim razie mają zrobić rodzice, których pociechy w wieku już 6-7 miesięcy robią się za duże do kategorii 0-13? W takiej sytuacji zadaniem opiekunów jest zakup fotelika 0-18, którego montaż w samochodzie dopuszcza się zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. W ten sposób można wydłużyć okres podróżowania dziecka tyłem, co ma bezpośrednie przełożenie na jego bezpieczeństwo.
W momencie, kiedy nasz smyk już pewnie trzyma główkę i gdy ukończy pierwszy rok życia, wówczas może być przewożony w foteliku samochodowym następnym, czyli z grupy I, w kategorii wagowej 9-18 kg, 9-25 kg i 9-36 kg. Z kolei dzieci, które ukończyły 3. rok życia mogą podróżować w fotelikach, gdzie będą przypięte pasami samochodu, z kategorii wagowej od 15 do 36 kg. A jeszcze starsze dzieci – z przedziału 22-36 kg – mogą być przewożone jedynie na specjalnych podwyższeniach.