Na pewno spora część rodzin zasiadał wspólnie przy stole i angażowali się w familijne gry planszowe. Z czasem, wraz z Twoim dorastaniem, zabawy w gronie rodzinnym stawały się co raz rzadszym wydarzeniem w domu, aż pewnego dnia stwierdziłeś, że „takie zabawy to obciach, kumple ważniejsi”. Jest to naturalna (i zdrowa) kolej rzeczy, jednak na pewno nie raz wspomnienia o tamtych rodzinnych wieczorach przy grach nawiedzają Twoją głowę. Dlaczego? Mimo, że potem wydawało Ci się to „obciachowe”? Może dlatego, że spędzanie czasu w taki sposób z rodziną pozytywnie obciąża nas poczuciem bycia ważnym. Dzięki temu, dziecko uczy się nie tylko współpracy w grupie, dystansu do siebie i życiowych problemów w przypadku, gdy przegra rundę, opanowania emocji, ale przede wszystkim łączy, zespala emocjonalnie rodzinę. Podczas gry, każdy jest na tym samym poziomie, obowiązują go te same zasady, nie ma podziału na rodziców i dzieci, jesteśmy teamem, nie krytykujemy siebie nawzajem, nie wyśmiewany się z „przegranego”, ale cały czas jesteśmy ze sobą. W przyjaznej atmosferze, nawet porażka nie ma większego znaczenia, chodzi bowiem o spędzanie czasu wspólnie i efektywnie, nie o sukces, wygraną, niezdrową rywalizację czy niekonstruktywną krytykę.
Chińczyk, statki, kent, kent, warcaby– nieważne, jaka gra należy do Waszych ulubionych, ważne, że jest miejsce i czas na podobne zajęcia, wśród najbliższych, dzięki którym rodzi się w nas prawdziwe poczucie przynależności, wspólnoty.
Dla każdego malucha i większego malucha branie udziału w grach razem z rodziną to wielka przygoda i niezapomniane przeżycie. Warto celebrować każdą wolną chwilę, pozwalającą na głębsze poznawanie siebie podczas gier familijnych, kształtujących bardzo mocno osobowość (zwłaszcza samoocenę) małego człowieka, wrażliwego na każdy nowy bodziec, zwłaszcza negatywny, płynący od najbliższych osób. Rodzicu! Jeżeli chcesz poznać lepiej swoje dziecko, graj z nim w różnego rodzaju gry. Niech czuje, że jest dla Ciebie ważne i zrozumie, że zależy Ci na tym, aby stało się bardziej otwarte i skore do rozmów z Tobą. Zobacz w nim partnera podczas gry, ono na pewno to odczuje i bardzo doceni. Wszak, nikt nie lubi być traktowany z góry, zwłaszcza młody człowiek odkrywający nieznany dla niego świat, jakim jest własne „ja”.