Większość elektronarzędzi, jakie możemy spotkać w statystycznym gospodarstwie domowym, to sprzęt o ograniczonej funkcjonalności. Przykład to szlifierka, którą wykorzystuje się do szlifowania różnego typu powierzchni lub pilarka, która służy do cięcia klepek, desek lub innych drewnianych elementów wykończeniowych. Niektóre elektronarzędzia mają jednak zdecydowanie szersze zastosowanie.
Doskonałym przykładem obrazującym taką sytuację jest wiertarka. To nieskomplikowane elektronarzędzie, jakie współcześnie spotkać można praktycznie w każdym domu (ze względu na stosunkowo niską cenę) może poszczycić się całym szeregiem funkcji, o których często zapominamy. Warto wspomnieć o przynajmniej dwóch z nich.
Podstawowa funkcja każdej wiertarki to oczywiście wiercenie otworów. W zależności od rodzaju zastosowanego wiertła mogą być to otwory wiercone w betonie, kamieniu, ceramice, drewnie, metalu czy w tworzywach sztucznych różnego typu. Używając specjalnych wierteł można nawet wiercić w szkle – oczywiście do tego celu potrzebne są bardziej specjalistyczne urządzenia, zapewniające większą precyzję ruchu i stałą ilość obrotów (tego typu wiertarki osadzone na specjalnych stelażach znaleźć możemy chociażby w warsztatach szklarskich). Prócz funkcji wiercenia, większość wiertarek po założeniu odpowiedniej końcówki lub zmianie opcji wiercenia może zaoferować wiele więcej.
Głównym roszczeniem oferowanym przez współczesne wiertarki, jest funkcja udaru. Korzystając z tej funkcji, nie będziemy mieli problemu z wywierceniem otworu w twardym betonowym murze, w skruszeniu starych kafelek, czy też w zburzeniu ścianki działowej wykonanej z pustaków lub cegieł. Naturalnie potrzebować będziemy do tego specjalnego wiertła, ale wciąż wykonanie tego typu pracy będzie możliwe bez konieczności sięgania po cięższe narzędzia typu młot udarowy. By wykonać tego typu pracę warto jednak sięgnąć po wiertarkę większego kalibru. Taką, która będzie charakteryzowała się odpowiednio dużą mocą. Standardowy sprzęt o małej mocy znamionowej może poradzić sobie z wywierceniem małego otworu, ale już ze zburzeniem ścianki może być pewien problem. Po prostu strasznie się przy takiej pracy namęczymy.
Nowoczesne wiertarki, jakie znajdziemy w średnim przedziale cenowym (wartości kilkuset złotych), z pewnością poradzą sobie zarówno z wierceniem otworów w różnego typu materiałach, jak również z wykonywaniem cięższych prac, takich jak wspomniane wcześniej zbijanie kafelek czy burzenie ścianek działowych. Tańszy sprzęt również może spełnić tego typu funkcję, ale wykonanie określonej pracy będzie kosztowało nas znacznie więcej wysiłku.