Zakup nieruchomości przez obcokrajowca zawsze wiąże się z pewnymi ograniczeniami i koniecznością załatwiania papierkowych spraw. Ale podobnie jest w przypadku, kiedy chcemy kupić dom w Polsce. Tutaj również musimy przygotować się na liczne wizyty w urzędach.
Hiszpański rynek nieruchomości stał się bardzo atrakcyjny również dla polskich inwestorów. Mieszkania w Hiszpanii warte są obecnie około 40 procent mniej niż przed globalnym kryzysem. Duży wybór niezagospodarowanych lokali jest dodatkowym atutem, który przyciąga nabywców. Słowem – każdy może znaleźć dla siebie własny „kawałek podłogi”. Nie trzeba posiadać wielkiego majątku, aby pozwolić sobie na standardowy lokal na hiszpańskim wybrzeżu.
Przed planowanym zakupem warto zapoznać się z informacjami na temat samego procesu zakupu mieszkania w Hiszpanii. Inwestor koniecznie musi poznać jak działają podatki w kraju, jakie są ewentualne koszty dodatkowe związane z transakcją, opłaty notarialne, a także sam aspekt prawny nabywania nieruchomości.
Od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej obywatele naszego państwa są traktowani na równi z innymi mieszkańcami UE. Dodatkowo, hiszpańskie prawo wręcz zachęca do zakupu nieruchomości. W efekcie, jeżeli polski inwestor będzie chciał nabyć lokal, może stać się jego pełnoprawnym właścicielem bez szczególnych, dodatkowych formalności. Cudzoziemców obowiązują standardowe procedury, z którymi można zapoznać się na stronie internetowej Ambasady Polskiej w Madrycie. Brak znajomości języka również nie powinien być przeszkodą – pracownicy dużych urzędów bez problemu posługują się językiem angielskim.
Jak wyglądają koszty zakupu mieszkań w Hiszpanii? Koszt zakupu nieruchomości to mniej więcej 13 procent jej całkowitej wartości. Na tej podstawie należy kalkulować cały swój budżet, który jesteśmy w stanie przeznaczyć na transakcję. Łatwo może zobrazować to przykład. Zakładamy, że inwestor chce nabyć nieruchomość w kwocie 150 tys. euro. Do tego należy doliczyć około 15 tys. euro IVA (to hiszpański odpowiednik podatku VAT), opłatę skarbową 1500 euro (1% wartości), opłaty notarialne i rejestrację gruntu – obie po 750 euro (około 0,5%). Do tego należy dodać różne opłaty prawne w wysokości 1500 euro. Po podliczeniu całkowity koszt dodatkowych opłat wynosi 19,5 tys. euro, co odpowiada właśnie mniej więcej stawce 13%. Warto jednak zaznaczyć, że koszt utrzymania nieruchomości w Hiszpanii jest niższy od kosztów, jakie ponosimy na co dzień w Polsce. Skala różnic jest jednak odmienna dla konkretnych miast i rejonów Półwyspu Iberyjskiego.
Świetny artykuł, miło jest czytać tak dobrze napisane wpisy, czekam na kolejne 😀 Pozdrawiam.