Naturalna skóra to jeden z najlepszych, bo najbardziej trwałych i eleganckich materiałów, z jakich produkuje się obuwie dla kobiet i mężczyzn. Szczególnie cenionym materiałem jest delikatna skóra cielęca, a w przypadku takiego obuwia jak półbuty męskie, skóra końska, która w naszym kraju jest jednak rzadko stosowana i mało dostępna. Szukając trwałych, eleganckich butów skórzanych, najlepiej wybrać zatem te wykonane ze skóry cielęcej. Niestety na pierwszy rzut oka trudno ocenić, z jakiego rodzaju skóry wykonany został konkretny model butów. Dlatego kupując nowe buty często skazani jesteśmy zaufać opinii sprzedawcy i renomie konkretnej marki. Nie oszukujmy się, półbuty męskie lub damskie kozaki wykonane z dobrej jakości cielęcej skóry, nie mogą być tanie. Dlatego wydając kilkuset złotych na takie buty, warto o nie odpowiednio zadbać.
Pielęgnacja obuwia skórzanego
Podstawa, jeśli chodzi o pielęgnację obuwia skórzanego, to jego systematyczna impregnacja. Dzięki impregnacji skóra nie wchłania wilgoci i brudu, przez co przez dłuższy okres czasu zachowuje swoje podstawowe właściwości fizyczne, nie traci na atrakcyjności wyglądu, nie zmienia koloru i faktury. W przypadku półbutów męskich wykonanych ze skóry licowej, do ich pielęgnacji najczęściej wykorzystuje się różnego rodzaju pasty. Najlepsze są te w formie stałej. Pasty płynne, sprzedawane w różnego rodzaju aplikatorach są nieco mniej skuteczne w działaniu. W przypadku półbutów męskich lub trzewików damskich wykonanych ze skóry zamszowej, do ich impregnacji używa się specjalnych środków impregnujących w sprayu. Są to różnego rodzaju oleje i inne środki, które wzmacniają naturalną strukturę drobnego skórzanego meszku, utrwalając go, chroniąc przed wilgocią i zabrudzeniami.
Impregnacja to nie wszystko
Poza okresową impregnacją, półbuty męskie wykonane ze skór licowych, warto także po ich użyciu przetrzeć wilgotną szmatką, usuwając z ich powierzchni kurz i inne drobne zanieczyszczenia stałe tj. drobiny błota lub piasku. Warto również pamiętać, by skórzanych butów nie wystawiać na działanie zbyt wysokich temperatur, nie suszymy ich zatem na słońcu lub przy kaloryferze. Przetarte buty dobrze ustawić na gazecie, na przykład w łazience i poczekać aż wyschną. Jeśli z butów nie korzystamy przez dłuższy okres czasu, warto wstawić do nich drewniane prawidła lub przynajmniej ich wnętrze wypchać gazetami. Dzięki temu buty się nie odkształcą, zachowując swoją naturalną formę i wynikający z niej atrakcyjny wygląd zewnętrzny. Pielęgnując obuwie skórzane nie zapominamy także o sznurówkach (jeśli jest to obuwie sznurowane). Sznurówki od czasu do czasu warto przeprać w rękach, dzięki czemu odzyskają świeży, atrakcyjny wygląd.