Kreatywność to cecha pożądana nie tylko u dzieci, ale również u osób dorosłych, co najlepiej odzwierciedlają oferty pracy kierowane do pracowników. Dlatego warto dbać o tą cechę już od najmłodszych lat. W jaki sposób? Poprzez zabawki edukacyjne, które uczą przez zabawę.

Wyjątkowe rękodzieło autorstwa naszych dzieci
Prace ręczne stanowią jeden z najlepszych sposobów na rozwijanie tej umiejętności. Świetnie sprawdzą się w tym zakresie wszelkiego rodzaju wyklejanki, kolorowe malowidła czy kompozycje przestrzenne, wykorzystując do tego kredki, farbki czy pisaki. Poprzez taką zabawę uczymy naszą latorośl planowania, podejmowania decyzji oraz obserwowania otaczającej rzeczywistości. Inne zabawki edukacyjne, które pozytywnie wpływają na rozwój kreatywności to oczywiście puzzle oraz wszelkiego rodzaju zestawy kreatywne, których na rynku jest bez liku. Mianem takich kompletów nazywamy formy do robienia samodzielnych odlewów gipsowych, kartonowe domki, tworzenie własnoręcznych wazonów czy ramek na zdjęcia.
Zabawki edukacyjne, z jakimi możemy spotkać się na rynku, można podzielić według płci. Dla dziewczynek nie brakuje różnych zestawów do własnoręcznego komponowania biżuterii. Nie od dziś wiadomo, że zarówno te duże, jak i te ciut mniejsze kobiety uwielbiają pierścionki, bransoletki czy wisiorki. Czemu by zatem nie połączyć pasji do świecidełek z zabawkami edukacyjnymi pobudzającymi kreatywność? Nasza pociecha nie tylko utworzy swoje autorskie dzieło, ale również wyćwiczy paluszki.
Mały aktor
Kolejną zabawą, jaką warto włączyć do codziennego harmonogramu to zabawa w teatr. Nie od dziś wiadomo, że maluchy lubią naśladować dorosłych. W luźnych zabawach teatralnych mają możliwość wyrażania siebie oraz własnych emocji. Pomocne w tym celu okażą się wszelkiego rodzaju przebrania, jak również kukiełki, pacynki czy drewniane teatrzyki wzbogacone o kurtynę.
Przyszły naukowiec
Innymi zabawkami edukacyjnymi rozwijającymi kreatywność są zestawy naukowe, dzięki którym dziecko zyska ogromną wiedzę na temat własnego ciała czy zachodzących w przyrodzie zjawisk fizycznych. Poprzez starannie dobrane doświadczenia chemiczne, malec umiejętnie zacznie obserwować otaczający go świat i zacznie samodzielnie wyciągać pewne wnioski. Stojąc przed zamiarem kupna dziecku zabawki, pamiętajmy aby były to przedmioty, które rzeczywiście będą niosły za sobą jakiś przekaz, ale bez narzuconych z góry schematów. Tego rodzaju wiedza zaprocentuje zarówno w szkole, jak i w dorosłym życiu. Zaś stwierdzenie „nudzi mi się” rodzice będą znali jedynie z autopsji, gdyż malec będzie umiał sam kreatywnie zagospodarować sobie czas.