Z muszką jest podobnie jak z kapeluszem – nie każdemu pasuje. Dlatego zanim wzbogacimy swoją stylizację o ten ponadczasowy dodatek, powinniśmy sprawdzić, czy nasza twarz będzie dobrze się z nim komponowała. Wcale nie chodzi o owal twarzy czy cechy czysto fizyczne, a jej ekspresyjny charakter. Dlatego decydując się na muchę, często możemy uzyskać wrażenie przebrania niż ubrania, gdyż ten element męskiego stroju bardzo podkreśla silny i zdecydowany charakter właściciela. Jeśli zatem po jej założeniu czujemy się mało komfortowo, wówczas warto jak najszybciej ją ściągnąć i odłożyć w zapomnienie.
Jeśli jednak muszka jest dla nas jak druga skóra, wówczas wątpliwości użytkownika najczęściej budzi fakt, czy wybrać model wiązany czy nie. W tym przypadku odpowiedź może być tylko jedna, profesjonalny posiadacz muchy zawsze własnoręcznie ją wiąże. I choć nie będzie idealnie symetryczna i perfekcyjna to jednak w tym tkwi źródło sukcesu. Wbrew pozorom, wiązanie muszki wcale nie jest takim najtrudniejszym zadaniem, jakim może się wydawać. To czynność, którą możemy przyrównać do wiązania sznurowadeł, dlatego powinna być doskonalona na zajęciach praktycznych zarówno przez dziewczynki, jak i chłopców.

Nasze wątpliwości budzi również kwestia jej wielkości. W tym przypadku trudno mówić o jakimś konkretnym wymiarze, gdyż bardzo wiele zależy od proporcji twarzy. Muszka o zbyt dużych gabarytach doda naszej sylwetce cyrkowego charakteru, podczas gdy za mała przeistoczy naszą stylizację w szkolne przebranie. Jedyne, czym można posiłkować się w doborze muchy to dbałością o to, aby nie wykraczała poza obszar naszej szczęki.
Faktura oraz rodzaj materiału powinien synchronizować się z całą naszą stylizacją. Nie najlepszym wyborem będą tkaniny błyszczące oraz wiotkie, które nie tylko sprawią kłopot w wiązaniu to na dodatek mało efektywnie będą się prezentować. Dlatego najlepszym gatunkiem materiału na muszkę jest drukowana wełna, mięsista bawełna oraz jedwabna grenadyna. Najgorszym z możliwych wyborów będą gładkie muchy z błyszczącej tkaniny, które będą imitowały kostiumowy wygląd.
Na koniec pozostaje jeszcze jedna kwestia – jak ją dobrać? Muszka powinna stanowić odrębny element męskiego stroju, jednak harmonizujący się z całą stylizacją. Ważne jest, aby nadmiernie nie odciągała uwagi odbiorcy od twarzy. Jej zadaniem jest subtelne, ale wyraziste skomponowanie jej z całą stylizacją. Zakładając frak warto postawić na białą muszkę. Czarny model jest przeznaczony dla kelnerów. Inaczej jednak sytuacja przedstawia się w przypadku smokingów. Na oficjalne przyjęcie lepiej będzie zdecydować się na czarną muchę. Białą wybierają do smokingu kelnerzy. Jeśli jednak udajemy się na mniej formalne wydarzenie, wówczas mucha może być kolorystycznie dobrana do stroju partnerki.