Prywatna klinika zapewnia łatwy dostęp do badań profilaktycznych również dla niemowląt…
Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Z tym stwierdzeniem zgodzi się chyba każdy. O badaniach kontrolnych wiele osób dorosłych po prostu zapomina lub z braku czasu odkłada termin ich wykonania w nieskończoność. Nie możemy jednak lekceważyć badań kontrolnych naszych dzieci. Jednym z ‘obowiązkowych’ lekarzy, których powinniśmy odwiedzić z naszym dzieckiem jest ortopeda. Jeśli chcemy uniknąć długich kolejek, czy odległego terminu dobrym rozwiązaniem będzie prywatna klinika.
Dlaczego lekarz ortopeda odgrywa tak ważną rolę w badaniach kontrolnych?
Wady postawy czy schorzenia ortopedyczne to jedne z najczęściej występujących chorób u dzieci. Aby im zapobiec należy już w pierwszych miesiącach życia dziecka poddać je badaniom kontrolnym, ewentualnej obserwacji, bądź wdrożyć postępowanie lecznicze, dzięki którym nasze dziecko będzie mogło prawidłowo się rozwijać.
Pierwszym zagrożeniem, które może pojawić się już u noworodków, jest dysplazja biodrowa. Jest to nieprawidłowość w budowie stawu biodrowego, polegająca na złym dopasowaniu główki kości udowej do panewki, zbyt spłaszczonej panewce, bądź zbyt wiotkiej torebce stawowej. Aby wykryć ewentualne nieprawidłowości, dziecko powinien obejrzeć ortopeda nie później niż do 12 tygodnia życia dziecka.
Jeśli chcemy skorzystać z państwowej opieki medycznej, na badanie musimy zapisać się dużo wcześniej, gdyż terminy są bardzo odległe. Na szczęście, zawsze możemy skorzystać z dużo łatwiejszego, dostępniejszego i przede wszystkim szybszego rozwiązania, jakim jest prywatna klinika. Lekarz dokładnie obejrzy dziecko, a w razie potrzeby skieruje noworodka na badanie USG stawu biodrowego.
Kolejna wizyta u ortopedy powinna odbyć się kilka miesięcy po tym, jak dziecko zacznie chodzić. Dobrze w tym okresie, aby ortopeda ocenił, czy dziecko prawidłowo stawia stopy, czy nie wykrzywia kolan, a w razie problemów doradzi odpowiednie wkładki, bądź buty.
Jeśli przez kolejne lata nie zauważymy nic niepokojącego, warto wykonać kolejne badania profilaktyczne zanim dziecko pójdzie do szkoły.
W tym czasie bowiem dziecko szybko rośnie, przybiera na wadze, a także zmienia się jego tryb życia. Badanie będzie dotyczyło już nie tylko samych stóp, ale również kręgosłupa, aby wykryć ewentualne wady postawy.
Dla wielu osób przyczyną niewłaściwej profilaktyki jest niezadowalający stan państwowej opieki zdrowotnej. Problemy, jakie wynikają z dostania się do specjalisty, czy wykonania potrzebnych badań wiele osób po prostu zniechęca.
Prywatna klinika natomiast, choć wiąże się z dodatkowymi kosztami, może znacząco pomóc nam dbać o zdrowie nasze jak i naszych dzieci.
Ten sposób leczenia gwarantuje nam błyskawiczne wizyty specjalistów, brak skierowań od lekarza rodzinnego lub pediatry, szybkie terminy badań, najnowszą aparaturę medyczną, a także profesjonalną obsługę.