Wśród wielu gałęzi gospodarczych, najbardziej obszerną i rozbudowaną jest z pewnością dział budownictwa, a konkretnie praca spawacza. Osoba zajmująca niniejsze stanowisko musi nie tylko posiadać odpowiednią wiedzę i umiejętności z dziedziny spawalnictwa, ale także z lutowania i przecinania. Każda z wymienionych czynności posiada różne metody i techniki działania, które łączą się się z najróżniejszymi urządzeniami.
Bardzo łatwo znaleźć wiele ciekawych i rozbudowanych artykułów dotyczących metod spawania, urządzeń spawalniczych, ich wyboru i naprawy. Jednak zdecydowaną mniejszość stanowią wiadomości o przecinarkach. Jedną z popularniejszych metod cięcia jest przecinanie plazmowe. Plazma jest zjonizowaną materią, która swoim wyglądem przypomina gaz. Podczas stosowania przecinarek plazmowych następuje topienie się metalu, który zostaje wyrzucony ze szczeliny cięcia. Plazmowy łuk elektryczny, odpowiedzialny za to zjawisko, jarzy się między elektrodą nietopliwą i przecinanym materiałem. Zasada działania przecinarki plazmowej opiera się na wysokiej temperaturze, jaka ma miejsce w jądrze łuku plazmowego i niezwykle dużej prędkości strumienia plazmy. Wpływa to na przecinany przedmiot, topiąc miejsce cięcia i wydmuchując niepotrzebną zawartość ze szczeliny. W odróżnieniu do innych urządzeń, które do swojego działania wykorzystują różne gazy, przecinarka plazmowa bazuje na powietrzu. Jednakże, w urządzeniach wymagających większej mocy stosowany jest argon, azot, wodór, dwutlenek węgla i różne ich mieszanki.
Jak każda metoda, tak również przecinarka plazmowa posiada swoje wady i zalety. Przede wszystkim, za pomocą tych urządzeń możliwe jest przecinanie nawet do 7 razy szybciej, w porównaniu do przecinarek tlenowo-gazowych. Taką szybkość i sprawność zapewnia między innymi cięcie bez podgrzewania i szybkie przebijanie. Dodatkowo można zauważyć, że temperatura podczas pracy przecinarek plazmowych ma niewielki wpływ na tworzywo cięcia. Przyczyną tego jest duża prędkość, a konsekwencją małe odkształcenie cieplne i wąska strefa wpływu cięcia. Wiąże się to również z niewielkimi szczelinami, a za sprawą uniknięcia nadpalania materiałów mają one dobrą jakość cięcia. Odpowiednio przystosowana przecinarka plazmowa może przeciąć materiał o grubości nawet do 160mm, a łatwa automatyzacja dodatkowo jeszcze upraszcza tą czynność.
Jednakże nie powinno się zapominać o wadach danego urządzenia, ponieważ wiadomo, nie ma sprzętu idealnego. Odpowiednie podejście do problemu i wybór pod niego rodzaju przecinarki plazmowej pomoże uniknąć wielu niepotrzebnych błędów. Niestety, jak większość urządzeń pracujących na tworzywach metalowych, tak i przecinarki produkują bardzo dużo hałasu i promieniowania UV. Jednakże hałas jest to problem, który łatwo można rozwiązać, ponieważ przecinarkami plazmowymi można pracować pod wodą. W ten sposób minimalizuje się wytwarzanie hałasu oraz niebezpiecznych gazów i dymów, które są niezdrowe dla organizmu. Stosowana, w nieodpowiedni sposób przecinarka plazmowa wpływa na tworzenie się zmian w strefie wpływu cięcia i powoduje trudności w utrzymaniu prostopadłości krawędzi.
Pomimo wymienionych wad, przecinarki plazmowe cieszą się duża popularnością wśród spawaczy i są najczęściej wybieranym rodzajem urządzeń do cięcia. Umożliwiają przecięcie tworzywa przewodzącego prąd elektryczny, a wśród nich wyróżniamy stal węglową, aluminium i ich stopy, mosiądz, miedź i żeliwo.