W obecnych czasach technologia bardzo prężnie się rozwija, produkując wiele urządzeń ułatwiających nam życie. W ten sposób człowiek nie tylko usprawnił swoją pracę, ale także zmniejszył ilość siły jaką musiał w nią włożyć. Niewątpliwie nowoczesne technologie przyczyniły się do modernizacji rynku przemysłowego, a w szczególności spawalnictwa.
W sprzedaży pojawia się wiele urządzeń, dzięki którym praca na grubych blachach, czy z najróżniejszymi materiałami przestaje być przeszkodą. Obecnie do każdego spawanego tworzywa i jego grubości możemy użyć innego modelu spawarki, nie wspominając już o spawania w różnych pozycjach. Ogólnie wśród wielu różnych modeli spawarek możemy wyróżnić dwie podstawowe kategorie: transformatorowe i inwertorowe.
Spawarki transformatorowe najczęściej wykorzystywane są przez początkujących spawaczy, którzy cenią sobie dobrą jakość sprzętu. Urządzenia te, jak ich nazwa wskazuje, do zasilania wykorzystują transformator wytwarzający prąd o niskim napięciu, ale za to o dużym natężeniu. Wśród popularnych spawarek transformatorowych możemy wyróżnić urządzenia do spawania metodą MIG/MAG oraz MMA. Dzięki swojej prostej, aczkolwiek solidnej budowie spawarki te są nie tylko tanie, ale także proste w obsłudze. Ich konstrukcja opiera się na transformatorze, zbudowanym z uzwojenia pierwotnego i wtórnego oraz regulowanego rdzenia. Działanie spawarek transformatorowych jest równie proste jak ich budowa. Prądem spawania można sterować za pomocą rdzenia transformatora, który przesuwa się za pomocą pokrętła. W związku z mało skomplikowaną budową i przystępnym użytkowaniem, cieszą się one duża popularnością pośród amatorów spawania. Niestety spawarki transformatorowe maja duże gabaryty i wagę, poza tym niezwykle szybko się przegrzewają. W konsekwencji ich stabilność pracy zależna jest od jakości zasilania, dlatego też spawarki tego typu pobierają bardzo dużo prądu.
Wraz z rosnącymi zapotrzebowaniami konsumentów, wielu producentów spawarek postanowiło iść na przód i produkować sprzęt spełniający wysokie wymagania klientów. W tym celu stworzono spawarki inwertorowe, doskonale sprawdzające się nie tylko wśród amatorów, ale także w profesjonalnych warsztatach spawalniczych. Uznanie zyskały nie tylko dzięki niewielkim rozmiarom i wadze, ale w głównej mierze dzięki zapewnieniu stabilności pracy. Inwertorowa spawarka posiada dużą tolerancję na spadki napięcia i mniejszą wrażliwość na jakość elektrod. Dodatkowo za sprawą płynnej regulacji prądu, urządzenia te pobierają niewiele energii, co jest niewątpliwie dużym plusem dla oszczędnych spawaczy. Ich konstrukcja opiera się na układzie elektronicznym wspomagającym się na transformatorze elektronicznym albo toroidalnym. Ze względu na szeroko zastosowaną elektronikę w tych urządzeniach, ich naprawą może zająć się tylko i wyłącznie specjalistyczny serwis spawalniczy. Niestety samodzielna naprawa inwertorowych spawarek jest wręcz niemożliwa i może doprowadzić do całkowitego zniszczenia sprzętu. Ze względu na niewielkie rozmiary spawarki inwertorowe są, w porównaniu ze sprzętem transformatorowym, bardzo delikatne i podatne na uszkodzenia mechaniczne.
Reasumując porównanie dwóch najbardziej popularnych rodzajów spawarek można powiedzieć, że każda z nich posiada zalety i wady. Jednak przy wyborze sprzętu spawalniczego powinniśmy kierować się przede wszystkim jego przyszłym zastosowaniem. Nie sztuką jest wydać dużą ilość pieniędzy na spawarkę, która będzie się tylko kurzyć. Zdolność przewidywania przyszłych potrzeb jest bardzo cenną umiejętnością. Uchroni przyszłego spawacza przed niewłaściwym zainwestowaniem pieniędzy w zbędną lub mało użyteczną spawarkę.
Zdecydowanie, nie wybiera się pierwszej lepszej pozycji w sklepie, a trzeba dostosować spawarkę do jej przeznaczenia.