Czym jest operetka?
Słowo „operetka” pochodzi z języka włoskiego i oznacza „,małą operę”, która w rzeczywistości jest jej odmianą. Operetka jest scenicznym utworem muzycznym wzbogaconym o dialogi mówione, w przeciwieństwie do opery, która zawiera tylko partie muzykalno-wokalne. Całość jest zbliżona do opery, jednak zazwyczaj odznacza się melodyjną muzyką oraz akcją w stylu komediowym. Całość zbudowane jest z partii o charakterze wokalnym, instrumentalnym oraz tanecznym. Operetkę rozpoczyna tak zwana uwertura, która jest wglądem na główne tematy utworu. Zakończenie utworu jakim jest operetka ma formę rozbudowanej partii muzycznej wykonywanej wspólnie przez wszystkich uczestników śpiewających np. solistów, chór, orkiestrę. Charakterystycznymi elementami operetki są:
– lekka tematyka,
– melodyjność,
– sceny komiczne,
– tematyka związana ze sprawami sercowymi lub perypetiami bohaterów,
– pozytywne zakończenie,
– nieskomplikowane libretto,
– rozbudowana choreografia,
– choreografia jest bardzo często przeplatana scenami baletowymi.
Operetka pojawiał się w połowie XIX wieku, zaś za najlepszy okres rozkwitu uważa się XX wiek. Wówczas stała się znana w Wiedniu i Paryżu. Skąd przeniosła się na resztę Europy.
Z tego okresu pochodzi rozróżnienia na operetkę wiedeńską lub paryską.
Czym jest libretto?
Słowo „libretto” pochodzi z języka włoskiego i oznacza „ małą książeczkę”. W praktyce jest to tekst będący podstawą dzieła typu: opera, operetka, musical lub balet. Zależnie od formy na libretto może składać się kilka partii o odmiennym charakterze. Mogą to być partie wokalne, czyli arie, jak również partie chórów, monologów i dialogów. Libretto ma rolę podobną do scenariusza. Ma ścisły związek z muzyką – bez niej nie ma sensu, nie może stanowić
samodzielnego dzieła. Bez względu na formę libretto powinno być zbudowane tak, aby podkreślać najważniejsze momenty akcji, bez uwzględniania szczegółów. Jego forma zależą od uwarunkowań stylistycznych danej epoki. Nawiązuje ona zazwyczaj do formy dramatu, typowej dla okresu, gdyż opera jest po prostu „umuzycznionym” dramatem mówionym.
Pierwsza rolę przypisuje się jednak kompozytorowi, a librecistę wpisuje się jako mniej ważnego, a czasem nawet pomija. Sami kompozytorzy raczej nie piszą libretta.
Wśród nich wymienić można Ryszarda Wagnera.
Czym jest aria?
Aria jest wokalno- instrumentalną formą muzyczną, którą charakteryzuje rozwinięty głos solowy. Stanowi najczęściej element składowy większej formy muzycznej np. oratorium, opery. Pojawia się w punkcie kulminacyjnym całego dramatu czy opery.
Aria składa się z reguły z trzech części. Zdarzają się również , że tworzy ją tylko forma instrumentalna. Wyróżnić można też samodzielną formę arii, czyli arię koncertową,
będącą utworem muzycznym na głos oraz orkiestrę, najczęściej w formie sonaty.