Jeżeli planujemy urządzić swój nowy dom lub mieszkanie w klasycznym i eleganckim stylu, nie może w nim zabraknąć reprodukcji kilku znanych obrazów. Będą one stanowiły wyjątkową dekorację naszych wnętrz, wytwarzając w nich ten specyficzny klimat, na którym tak bardzo nam zależy. Aby zafundować sobie reprodukcję znanego dzieła, nie trzeba być wcale wielkim znawcą malarstwa ani kolekcjonerem sztuki. Kolekcjonowanie oryginałów jest fascynującym, ale i bardzo drogim hobby, natomiast posiadanie paru reprodukcji czyni nasz dom bardziej eleganckim i dobrze świadczy o naszej kulturze.
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że reprodukcje obrazów zasadniczo różnią się od kopii i falsyfikatów. Zarówno kopia, jak i falsyfikat są wykonywane z wyraźną intencją podrobienia pierwowzoru. Celem malarza wykonującego kopię jest dokładne odwzorowanie wszystkich cech oryginału. Kopia, o falsyfikacie nie wspominając, ma go do złudzenia przypominać. Dlatego kopie są malowane przy użyciu takich samych środków (farb, płócien itd.) jak oryginały, są identycznych rozmiarów, ich ramy wykonywane są z tego samego gatunku drewna, a końcowy rezultat jest sztucznie postarzany, tak aby oryginał został odtworzony pod każdym możliwym względem.
Tymczasem reprodukcje mogą się znacząco różnić od oryginałów. Inna może być nie tylko technika wykonania, dobór materiałów czy rama, ale także rozmiary samego dzieła. Przeznaczeniem rekonstrukcji nie jest wprowadzenie widza w błąd. To, co łączy reprodukcję z oryginałem to sam temat dzieła.
Reprodukcje są często wykonywane na zamówienie, w technice i wymiarach wskazanych przez klienta. Wśród stosowanych technik najczęściej wykorzystuje się malowanie na płótnie lub na drewnie oraz drukowanie. Ta ostatnia technika jest oczywiście najtańsza, jakkolwiek o cenie reprodukcji decyduje bardzo wiele czynników, co wynika głównie z techniki wykonania i poziomu skomplikowania oryginału. Ponadto reprodukcje na płótnie poddaje się zabiegowi tzw. werniksowania, co zabezpiecza obrazy przed płowieniem i nadaje im naturalny wygląd. Legalne reprodukcje mogą też posiadać specjalną licencję, o ile dane dzieło takowej wymaga. Zwykle są to jednak ceny jak najbardziej w zasięgu średnio zamożnej osoby.
W związku z powyższym, reprodukcja znanego dzieła malarskiego to doskonały materiał na prezent dla bliskiej nam osoby. Kiedy myślimy o rocznicy ślubu naszych rodziców lub dziadków, dniu matki albo innych podobnych okazjach, znalezienie odpowiedniego prezentu często sprawia nam trudności. Nie jest łatwo znaleźć prezent, który nie będzie banalny i powtarzalny, zbyt tani lub za drogi. Tymczasem reprodukcja obrazu spełnia wszystkie te wymogi. Z jednej strony nie udaje dzieła wartego krocie, z drugiej stanowi wciąż elegancki artefakt, który swoją obecnością uświetni każde wnętrze. Lokum solenizantów jest nam zazwyczaj świetnie znane, a wybór dzieł nieograniczony, więc przy pomocy Internetu bez problemu znajdziemy odpowiedni obraz.