Nowe zarządzenia ministerstwa edukacji, jakie zostały upublicznione we wrześniu ubiegłego roku, wymagają od wszystkich przedszkoli rejestrowania czasu długości obecności dzieci w przedszkolu. Zgodnie z tymi zarządzeniami, urzędy w miastach przygotowały odpowiednie uchwały z wytycznymi dot. rejestracji czasu pobytu w przedszkolu. Tym sposobem przedszkola w różnych miastach zliczają ten czas w różny sposób, odpowiednio do uchwały w ich mieście obowiązującej.
Zalety systemu rejestracji czasu pobytu dziecka w przedszkolu
Jest to duże udogodnienie dla rodziców, którzy mogą w tej chwili mieć większą kontrolę nad tym, ile czasu ich dzieci spędzają w przedszkolu i ile muszą za ten czas zapłacić. Kolejną korzyścią dla rodziców jest fakt, że jeśli dziecka nie ma w przedszkolu, czas nie jest zliczany a rodzic tym samym w te dni nie płaci za przedszkole. Dodatkowo rodzice mają pełny wgląd w skład i wysokość opłat na comiesięcznych zestawieniach. Raporty te uwzględniają stawki żywieniowe, opłaty za dodatkowe lekcje czy też kary jakie przedszkole naliczyło (pod warunkiem, że przedszkole stosuje tą metodę), np. za zbyt późne odebranie dziecka.
Jak zapatruje się przedszkole na ewidencję czasu dzieci?
Jest to co prawda wydatek dla przedszkoli, lecz może się on szybko zwrócić, dzięki lepszej organizacji zarządzania przedszkolem, skrupulatnego liczenia czasu jaki dzieci spędzają w przedszkolu i braku konieczności wypełniania setek dokumentów i tworzenia ręcznie raportów z ewidencji czasu pobytu dziecka.
Dużą zaletą czytników rejestracji czasu jest możliwość integracji systemu z kontrolą dostępu. Dzięki temu do pewnych pomieszczeń można ograniczyć dostęp do przedszkola, do którego wtedy mają dostęp tylko dzieci z opiekunami i personel przedszkola. W ten sposób można ograniczyć dzieciom również opuszczanie ośrodka bez nadzoru osoby dorosłej i uniemożliwianie im wymknięcia się niepostrzeżenie.
Jak działa taki system rejestracji czasu?
Otóż dziecko przychodzi do przedszkola i dzięki odpowiedniemu czytnikowi rejestruje to zdarzenie poprzez przyłożenie do niego karty zbliżeniowej lub podanie kodu PIN-hasła. W systemie informatycznym, który zarządza całym tym przedsięwzięciem, można zliczać także koszt zajęć dodatkowe i godziny nadliczbowe, jakie dziecko spędza w przedszkolu. Odpowiednie oprogramowanie umożliwia generowanie raportów i analizę zdarzeń (logów), dzięki czemu można dokładnie sprawdzić o której dziecko przyszło i wyszło z przedszkola. Dzieci nie muszą ze sobą nosić kart zbliżeniowych. Można kartę zostawiać w przedszkolu w szafce, do której ma dostęp tylko konkretne dziecko lub karta może być zastąpiona przez atrapę zegarka, opaskę na nadgarstek lub brelok przypinany chociażby do kluczy czy portfela rodzica.
Jeśli przedszkole się zdecyduje na bardziej wygodne rozwiązanie to można zamówić system biometryczny, gdzie nie ma w ogóle potrzeby używania karty zbliżeniowej – wystarczy wtedy, że opiekun dziecka przyłoży do czytnika palec w celu identyfikacji.
Podsumowując system rejestracji czasu pobytu dzieci w przedszkolu jest bardzo wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem, które mimo wszystko nie jest takie kosztowne jak by się mogło wydawać, tym bardziej w porównaniu z możliwymi do osiągnięcia korzyściami, bo jest to wydatek rzędu kilkuset złotych.