W dzisiejszych czasach, w których królują serwisy streamingowe, muzyka w formacie mp3 oraz płyty cd, niewiele osób pamięta o istnieniu magnetofonów szpulowych. Zanim na naszym rynku pojawiły się kasety magnetofonowe, taśmy szpulowe były bardzo popularnym nośnikiem muzycznym. W odróżnieniu od płyt winylowych, taśmy szpulowe pozwalały zwykłemu użytkownikowi w domowym zaciszu nagrywać audycje z radia oraz utrwalać swoje prywatne nagrania.
Jak to działa ?
Zasada działania magnetofonów szpulowych polega na powolnym przewijaniu taśmy z jednej szpuli na drugą. Ważnym elementem mechanizmu jest głowica magnetyczna, która ma za zadanie odczytywać lub zapisywać dźwięk na taśmie magnetycznej. Najpopularniejsze w naszym kraju były taśmy o szerokości 0,25 cala. Najczęściej były wykorzystywane trzy prędkości przesuwu taśmy 4,76 centymetra na sekundę, 9,52 centymetra na sekundę oraz 19,05 centymetra na sekundę. Z kolei do zastosowań profesjonalnych, na przykład w radiu lub studiach nagraniowych wykorzystywano taśmy, które miały wielkość nawet dwóch cali a prędkość przesuwu taśmy dochodziła do 76,2 centymetra na sekundę.
Wiele ścieżek
Innym ciekawym aspektem jest wielościeżkowość taśm szpulowych. W naszym kraju najpopularniejsze były magnetofony szpulowe, które posiadały możliwość odtwarzania dwóch lub czterech ścieżek. Każdy, kto posiadał taki magnetofon mógł nagrywać na czterech różnych kanałach cztery różne nagrania. Z kolei profesjonalne magnetofony potrafiły nagrywać nawet do 48 ścieżek ! Szczególnie było było to przydatne przy nagrywaniu każdego instrumentu na osobnej ścieżce.
Magnetofony szpulowe w Polsce
W Polsce magnetofony szpulowe zyskały popularność pod koniec lat pięćdziesiątych. Pierwszymi magnetofonami produkowanymi przez firmę Unitra-ZRK był magnetofon lampowy ZRK Melodia. Jednym z najpopularniejszych modeli w naszym kraju był model ZK 140T, produkowany na licencji firmy Grundig. Występował on w wariancie monofonicznym i stereofonicznym. Dzięki stosunkowo niskiej cenie zdobył on uznanie Polaków. W późniejszym czasie popularność zyskały inne polskie magnetofony takie jak: Aria, Dama Pik czy M2405S. Najlepiej ocenianym magnetofonem jest legendarny Unitra KONCERT, którego ceny osiągają obecnie na aukcjach nawet kilka tysięcy złotych. Z zagranicznych magnetofonów dużym uznaniem cieszą się magnetofony firmy Akai.
Digitalizacja nagrań
Obecnie, na polskim rynku działają pojedyncze firmy, które oferują przegrywanie taśm szpulowych (czytaj więcej). Taśmy szpulowe, jak każdy nośnik analogowy z czasem tracą swoje właściwości. Dlatego warto je przenieść do formy cyfrowej zanim będzie za późno.