Szczecin to największe miasto położone na północno – zachodnim krańcu polski, a jednocześnie stolica województwa zachodniopomorskiego, która ze względu na bliskie położenie granicy Niemieckiej oraz bezpośredniego dostępu do morza Bałtyckiego, jest ośrodkiem gospodarczym regionu. Pomimo dobrej sytuacji gospodarczej, Szczecin to miasto, w którym występuje duża jak na skalę kraju stopa bezrobocia. W rankingu 10 największych miast w Polsce, który został sporządzony w maju 2012 roku przez Główny Urząd Statystyczny, Szczecin uplasował się na przedostatniej pozycji ze stopą bezrobocia sięgającą 10,5%. Dla porównania należy dodać, że inne nadmorskie miasto, które zostało uwzględnione w rankingu to Gdańsk, w którym stopa bezrobocia wynosi 6,1%. Przypomnijmy, że średnia stopa bezrobocia w całej Polsce wynosi 12,4%, a więc Szczecin w dużym stopniu przyczynia się do zawyżenia tego wyniku.
Miasto portowe
Od kilkudziesięciu lat Szczecin był typowym miastem stoczniowym, w którym powstawały jednostki morskie pływające po wodach całego świata, dziś przemysł stoczniowy upadł, a tysiące pracowników pozostało bez pracy i możliwości przekwalifikowania ze względu na brak wykształcenia lub umiejętności pracy w innym zawodzie. Pracownicy stoczni to w wielu wypadkach całe pokolenia rodzin, które podobnie jak rodziny górnicze na dolnym Śląsku, przekazywały sobie doświadczenie, umiejętności i dobre rady z pokolenia na pokolenie. Dziś niestety wiele tych osób pozostaje bez pracy, ponieważ na terenie miasta działają jedynie stocznie remontowe: Szczecińska Stocznia Remontowa „Gryfia”, Stocznia Pomerania Sp. z o.o. oraz stocznia rzeczna Grupa Stoczni Odra Sp. z o.o. Zakłady te jednak nie zatrudniają wszystkich osób, które pracowały w stoczniach, co z pewnością przekłada się na wysoka skalę bezrobocia. Praca w sektorze morskim możliwa jest jednak w porcie morskim, który to obsługuje armatorów z całego świata i jest portem macierzystym dwóch dużych przedsiębiorstw żeglugowych: Polskiej Żeglugi Morskiej i Euroafrica. Szacuje się, że gospodarka morska w sumie zatrudnia ok. 50 tysięcy mieszkańców Szczecina i okolic, co stanowi jedynie niewielki procent, ponieważ miasto zamieszkuje ponad 410 tysięcy osób. Sprawdź aktualne ogłoszenia pracy w Szczecinie.
Kierunek zachód
Ponieważ rynek pracy w Szczecinie zwrócił się w kierunku sektora morskiego, co jest naturalne ze względu na lokalizację miasta, wielu młodych, wykształconych mieszkańców Szczecina, którzy są absolwentami uczelni wyższych lub szkół średnich, nie chcą pracować w porcie lub na morzu, a więc poszukują innych możliwości zatrudnienia. Jak wynika z raportu portalu www.infopraca.pl, którego specjaliści monitorują rynek pracy w Szczecinie, najwięcej ofert pracy pojawia się z sektora handlowego oraz turystycznego. Dominują ogłoszenia w charakterze sprzedawcy oraz handlowca, który obsługuje rynek lokalny oraz zagraniczny z naciskiem na rynek Niemiecki. Bliskość granicy z Niemcami to również w wielu przypadkach czynnik zapalny, który powoduje, że duża ilość mieszkańców Szczecina decyduje się na wyjazd do pracy właśnie u naszych zachodnich sąsiadów. Nie trudno się temu dziwić, w mieście pracy brakuje, a Niemcy płacą kilkukrotnie więcej nawet za proste prace fizyczne. Wielu młodych wykształconych ludzi, wyjeżdża także to innych miast polski ze szczególnym uwzględnieniem Warszawy i Poznania, gdzie stopa bezrobocia jest najniższa i oscyluje w granicach 4%.