Konsolidacja kredytu jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy borykają się z licznymi zobowiązaniami wobec banków i mają trudności z ich spłatą. Utrudnienia mogą wynikać nie tylko z braku wystarczających funduszy na pokrycie wszystkich zobowiązań, ale także z faktu, iż należy dokładnie monitorować terminy poszczególnych spłat i nie dopuścić do ich przekroczenia, co może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami ze strony banku i niekorzystną historią kredytową na przyszłość. Kredyt konsolidacyjny pozwala na połączenie rat z różnych banków i ujednolicenie ich w jedno świadczenie, jednak podobnie jak inne oferty kredytowe ma swoje wady i zalety.
Przede wszystkim ta forma kredytowania zalecana jest kredytobiorcom, którzy mają duże trudności ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. Dzięki niej klient korzystający z usług kilku banków i spłacający w nich różne kredyty, może ujednolicić je do formy jednego zadłużenia spłacanego w wybranym przez siebie banku, co niewątpliwie jest formą wygodniejszą i bezpieczniejszą. Spłata jednej raty w jednym banku jest mniej obciążająca dla portfela, a także łatwiejsza do zrealizowania niż kilka zobowiązań w różnych bankach w dodatku z różnymi terminami spłat. Korzystna jest także niższa kwota miesięcznej raty, która wynika z wydłużonego okresu trwania kredytu konsolidacyjnego. Należy jednak pamiętać, że wartość całkowita konsolidacji jest dużo wyższa niż suma wszystkich pojedynczych zobowiązań, dlatego decyzję o jej zaciągnięciu warto bardzo dokładnie przemyśleć.
Jednym z warunków przyznania kredytu konsolidacyjnego oprócz niebudzącej zastrzeżeń historii kredytowej, jest zastaw hipoteczny. Bardzo często banki żądają nieruchomości jako zabezpieczenie bez względu na to, czy należy ona do kredytobiorcy, członka rodziny, czy osoby zaprzyjaźnionej (wymagany akt notarialny). Alternatywą dla tego rodzaju kredytowania są kredyty konsolidacyjne bez hipoteki, które odróżnia brak konieczności posiadania nieruchomości. Ma to swoje niewątpliwe plusy, gdyż nawet w sytuacji, kiedy kredytobiorca nieruchomość posiada, może ją sprzedać, aby uzyskać dodatkowe środki finansowe. Takiej możliwości nie dają natomiast kredyty wymagające hipoteki, które automatycznie blokują jakiekolwiek opcje jej zarządzania poza użytkowaniem.
Kredyty konsolidacyjne bez hipoteki posiadają niestety wyższe oprocentowanie, przez co są droższe dla kredytobiorcy i ciężej jest w takim wypadku liczyć na obniżenie wartości spłacanych rat. Ponadto bank, który nie uzyskuje gwarancji wypłacalności poprzez zastawioną nieruchomość, jest z reguły bardziej skrupulatny w ocenie zdolności kredytowej klienta, zatem uzyskanie odpowiedniej zgody na zaciągnięcie zobowiązania może być dużo trudniejsze.