Zadaniem podologi jest profilaktyka, rehabilitacja oraz leczenie dysfunkcji czy zniekształceń stóp. Podolog diagnozując chorobę może sam przeprowadzić leczenie lub zabiegi, czy też skierować pacjenta do innego specjalisty np. dermatologa, chirurga i innych.
Jednym z podstawowych zabiegów oferowanych u podologa, czyli specjalisty od leczenia i profilaktyki stóp, jest pedicure leczniczy. Jest to zabieg jednocześnie leczniczy, jak i pielęgnujący stopy.
Pedicure leczniczy to zabieg zbliżony do pedicure kosmetycznego, z tym że jest on poszerzony o usunięcie m.in. odcisków, modzeli i innych narośli oraz pozbycie się wrastających paznokci. Przed każdym zabiegu należy zadbać od dezynfekcji stóp zanurzając je w roztworze płynów np. antybakteryjnych, antygrzybicznych. Zazwyczaj odbywa się to w temperaturze 30-35 stopni. Stopy moczymy w wodzie z płynami przez kilkanaście minut. To pozwoli także na zmiękczenie skóry i zgrubień jakie się na niej znajdują. Podologa obecnie często już można znaleźć w dobrych salonach kosmetycznych, bo tam najczęściej w pierwszej kolejności udają się panie, które chcą poprawić stan swoich stóp.
Do innych zabiegów w gabinecie podologicznym można zaliczyć m.in. zabiegi na paznokciach wrastających, zawiniętych czy dotkniętych grzybicą, zabieg protetyki paznokcia, czyli odbudowy, zabiegi ortonyksji, czyli założenia klamry korygującej, zabiegi usuwana odcisków i kurzajek, masaże odciążające itp. Podologiczne zmiany na stopach pojawiają się przy wielu chorobach bez względu na wiek. Są to cukrzyca, grzybica, choroby układu naczyniowego i inne. Mogą to być również zmiany pourazowe typu deformacje układu kostnego czy zmiany skórne.
Grzybica paznokci to jedna z najczęściej spotykanych chorób paznokci, wywoływana przez pleśniowce, dermatofity i inne grzyby. Płytka paznokciowa zaatakowana przez grzyby zmienia kolor na żółty i staje się dość podatna na złamania. Łuszczyca paznokci to schorzenie podczas którego płytka paznokcia łuszczy się, ma wyżłobienia, przebarwienia, oddzielane są paznokci od łożyska. Onycholiza wywołana przez infekcję nadaje paznokciom kolor zielono-żółty. Jej występowanie może mieć związek z zaburzeniami funkcjonowania tarczycy. Z tymi chorobami też poradzi sobie podolog.
Podologia jest jeszcze w Polsce mało znaną dziedziną medycyny, stąd najczęściej jeśli zajedzie potrzeba to chodzimy do innych specjalistów, którzy nie koniecznie potrafią nam pomóc.
Więcej na temat grzybicy stóp i przykrych dolegliwości z tym związanych pod linkiem:
http://www.oczyszczanie-organizmu.info/grzybice/grzybica-stop.html