Wiele pań coraz chętniej sięga po nowoczesne środki przeznaczone do pielęgnacji i stylizacji paznokci. Jedną z takich nowoczesnych metod są żele hybrydowe, które stanowią połączenie zalet tradycyjnych lakierów oraz specjalistycznych żeli, wykorzystywanych do utwardzania i stylizowania powierzchni paznokci. Tego typu żele mogą być wykorzystywane zarówno w zabiegach manicure, jak i pedicure, nadając wszystkim paznokciom idealnego kształtu, barwy oraz połysku – dzięki nim paznokcie wyglądają zdrowo i niezwykle estetycznie (metoda polecana zwłaszcza tym paniom, które nie mają dużo czasu na codzienną pielęgnację paznokci, a zależy im na w miarę trwałym efekcie).
W większości przypadków czas, po jakim hybrydową powłokę żelową należy usunąć i zastąpić świeżym podkładem, określany jest w przybliżeniu na dwa tygodnie. W praktyce okres ten może ulec wydłużeniu, wiele zależy bowiem od warunków, w jakich pracujemy i obciążeń, jakim poddawane są same paznokcie. Co prawda żele hybrydowe są niezwykle odporne na ścieranie i wyróżniają się brakiem występowania odprysków, jednak z czasem także i one zaczną matowieć, ze względu na działanie światła słonecznego, wody, środków czystości czy przez wykonywania codziennych domowych czynności.
Co warte podkreślenia, trwałość żeli hybrydowych zależy od tempa narastania płytki paznokciowej. Jeśli jest ono stosunkowo szybkie, efekt zapewniany przez powłokę żelową będzie nieco krótszy. Jeśli jest ono wolniejsze, żel może gwarantować efektowny wygląd paznokci nawet przez kilka tygodni. Ostateczny czas wynika zatem z szybkości pojawia się charakterystycznego odrostu, a ten ze względu na cechy indywidualne może być po prostu różny.
Warto pamiętać, że żele hybrydowe nie mogą być usuwane przy pomocy tradycyjnych zmywaczy do paznokci. Ich usunięcie, wbrew częstym przypuszczeniom wielu pań, nie wymaga również piłowania przy pomocy specjalistycznej frezarki. W tym przypadku skutecznie zadziała czysty aceton lub specjalny preparat bazujący na acetonie – ważne aby zabieg usuwający zużytą powłokę żelową wykonać w odpowiedni sposób, tak by nie uszkodzić płytki paznokcia oraz nie podrażnić naskórka.
Należy również nadmienić, że oczywistym przeciwwskazaniem do zastosowania tego typu zabiegów stylizujących, są typowe choroby paznokci tj. grzybica czy drożdżyca. W takiej sytuacji nakładanie żelu na paznokieć mija się z celem i z pewnością nie zapewni trwałego, ani oczekiwanego efektu. Dodatkowo może pogłębić stan chorobowy, niepotrzebnie obciążając już i tak nadwyrężoną strukturę paznokcia.