Ostatnio można zauważyć wzrost zainteresowania wszelkimi zabawkami zdalnie sterowanymi. Takie modele rc są dobrym pomysłem na prezent na komunię, urodziny, czy nawet… osiemnastkę, ponieważ występują one w tak wielu wersjach, że coś dla siebie mogą znaleźć zarówno kilkuletnie dzieci, jak i dorośli hobbyści, fani motoryzacji, lotnictwa, czy wodnych rozrywek.
Działanie modeli rc – jak się nimi steruje?
Modele rc najczęściej zbudowane są bardzo podobnie – każdy z nich posiada układ sterowania zdalnego, wyposażony w nadajnik, odbiornik oraz odpowiednie pokrętła i przełączniki. Komunikacja pomiędzy odbiornikiem i nadajnikiem odbywa się nie przez kable, a przez fale elektromagnetyczne, które odpowiednio przekształcane są w konkretny mechanizm wykonawczy. Osoba sterująca modelem może więc nadawać kierunek jego jeździe, lotowi czy pływaniu, może także sterować szybkością i dodatkowymi funkcjami, w jakie wyposażony jest dany model. Modele oznaczane są liczbą kanałów (na przykład trzy-, czterokanałowe) w zależności od tego, jak wiele różnych czynności można kontrolować za pomocą aparatury.
W co wyposażone są modele rc?
W zależności od tego, czy dany model lata, pływa, czy jeździ, może posiadać różne wyposażenie. Do sterowania samochodami wystarczą zazwyczaj dwukanałowe odbiorniki, które sterują kierunkiem jazdy oraz mocą silnika. Dotyczy to również najprostszych modeli szybowców – dzięki temu można kontrolować kierunek ich lotu oraz wysokość na jaką się wznoszą. W przypadku bardziej skomplikowanych samolotów dwa kanały to jednak za mało, minimalną ich liczbą są trzy, potrzebne jest bowiem także sterowanie mocą silników, ewentualnie także lotkami czy innymi elementami wyposażenia.
Modele rc zawsze posiadają akumulatory – to dzięki nim możliwa jest współpraca odbiornika i nadajnika, a także silników. Ponieważ akumulatory zwykle zajmują sporo miejsca i swoje ważą, stosowane są często jako elementy wyważające zdalnie sterowany samolot, co pozwala uniknąć konieczności stosowania odrębnych balastów i zmniejsza wagę całego samolotu.
Rodzaje silników w modelach rc
W zależności od stopnia zaawansowania modeli, mogą one być wyposażone w silniki elektryczne lub spalinowe, szczotkowe lub bezszczotkowe (trójfazowe), które jednak nie są już tak popularne. Silniki spalania wewnętrznego występują w wersjach tłokowych (dwusuwowych lub czterosuwowych i jednocylindrowych) a także odrzutowych – dotyczy to jednak większych, szybszych, droższych i zarazem bardziej niebezpiecznych modeli.