Schody spiralne (czyli kręte lub kręcone) to model schodów najczęściej wybierany przez tych, którym zależy na jak największej oszczędności miejsca. Są to schody samonośne o biegu wpisanym w koło lub kwadrat. Średnica takich schodów zwykle wynosi od 130 do 200cm, chociaż bywa mniejsza. Stopnie są umocowane w ścianie nośnej otaczającej schody lub w słupie nośnym znajdującym się w ich środku. Kształt stopni jest zwykle trapezowy lub trójkątny, zwykle są one też bardziej strome niż w innych rodzajach schodów (podczas zakupów warto zwrócić uwagę, aby ich wysokość i szerokość nie odbiegały zbytnio od normy, wynoszącej odpowiednio 17-19 i 32cm). Zarzutem najczęściej kierowanym przeciwko takim schodom jest ich niepraktyczność oraz brak bezpieczeństwa, zwłaszcza gdy w domu mieszkają dzieci. Przy zakupie takich schodów należy pamiętać, że po nich nie wniesiemy na górę wersalki, a nawet z pralką czy telewizorem sporo się namęczymy. Jeżeli jednak porówna się schody spiralne z innymi schodami projektowanymi z myślą o niewielkim pomieszczeniu (schodami kaczymi lub młynarskimi), okazuje się że nie jest to wcale najgorsze rozwiązanie. Aby uczynić je bardziej bezpiecznymi, można pokryć stopnie materiałem antypoślizgowym oraz zamontować specjalne oświetlenie. Za schodami krętymi przemawiają też względy estetyczne, ponieważ ich konstrukcja otwiera wiele możliwości interpretacyjnych i pozwala pozytywnie odmienić każde wnętrze.
Zaletą schodów spiralnych jest także bardzo bogate spektrum materiałów, które można wykorzystać do ich budowy. Do ich wykonania wykorzystuje się najczęściej drewno: jesionowe, dębowe, bukowe, wiśniowe, klonowe, orzechowe, a niekiedy nawet egzotyczne (np. mahoń, cedr, orzech amerykański). Tańsze, ale też znacznie mniej wytrzymałe jest drewno świerkowe lub sosnowe. Drewnianym stopniom nierzadko towarzyszą szklane lub metalowe balustrady. Dostępne są też wersje w całości szklane, metalowe, murowane, kamienne, a nawet żelbetonowe.
Co ważne, nawet przy zastosowaniu najmocniejszych materiałów schody kręcone zachowują lekki i filigranowy wygląd. Producenci starają się przyciągnąć klientów najróżniejszymi kolorami i kształtami oraz wymyślnymi ozdobami. Niebagatelną zaletą schodów spiralnych jest również ich relatywnie niska cena, aczkolwiek najtańsze, gotowe schody ” prosto ze sklepowej półki” będą wykonane ze sklejki, płyty lub innych prefabrykatów.
Walor estetyczny schodów spiralnych jest na tyle kuszący, że pomimo swojej niepraktyczności są one bardzo popularne. Można je spotkać nie tylko w domach jednorodzinnych, hotelach i biurach, ale nawet w halach produkcyjnych. Schody spiralne to także świetny przykład na to, że schody wcale nie muszą być wciśnięte w kąt lub schowane między ścianami. Można je montować dosłownie wszędzie, nawet na środku wielkiego salonu. Mimo, że na ogół wykorzystuje się je w roli schodów wewnętrznych, bardzo ciekawy efekt można uzyskać także montując je na zewnątrz budynku.
Więcej informacji na http://coraschody.net.pl/pl/schody-spiralne.