Wiele osób latem zakłada okulary przeciwsłoneczne, jednakże niewiele wie, w jaki sposób należy je dobierać. Tymczasem właściwe dobranie okularów do naszych potrzeb sprawia, że możemy cieszyć się dobrym wzrokiem przez długie lata. Wszystko to wynika z odpowiedniego dopasowania okularów do potrzeb danej osoby, a także do sytuacji, w której będą one użytkowane. Czasem mogłoby się zdawać, że ludzie wolą kupować markowe okulary przeciwsłoneczne, które jednak nie mają odpowiednich właściwości – tylko po to, aby wyglądać po prostu korzystniej. Tymczasem istnieje wiele sposobów na to, aby połączyć modnych wygląd okularów i ich oprawek ze świetną jakością szkieł. Sprawdźmy, jak dobierać okulary do zadań specjalnych.
Wyjazd nad wodę
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że to nad wodą – morzem, jeziorem czy rzeką- znacznie bardziej promienie słoneczne mogą szkodzić na wzrok. Wynika to z obecności odbić na tafli wody; w ten sposób do naszej źrenicy dociera jeszcze więcej promieniowania. Z tego powodu, jeśli wybieramy markowe okulary przeciwsłoneczne z filtrem, a wiemy, że sporo czasu spędzimy nad wodą, powinniśmy zainwestować w soczewki polaryzacyjne. W ten sposób odbicia światła od wody nie będą dla naszych oczu tak bardzo uciążliwe. Warto także wybierać soczewki mające powłoki antyrefleksyjne – to one bowiem odpowiedzialne są za eliminację odbijania światła od samego oka.
Jazda samochodem
Podczas jazdy samochodem bardzo istotne jest dobranie odpowiednich okularów przeciwsłonecznych, ponieważ to właśnie w aucie problemy z widzeniem mogą skończyć się tragicznie. Z tego powodu wszystkie osoby, które mają stwierdzoną wadę wzroku, powinny wybierać okulary przeciwsłoneczne z filtrem, wyposażone w szkła korekcyjne: zielono-szare w przypadku dalekowidzów oraz brązowo-czerwone w przypadku krótkowidzów. Jeśli nie mamy wady wzroku, to powinniśmy mieć dwie pary okularów: takie o ok. 80% zaciemnieniu szkieł w kolorze szarym czy brązowym, do jazdy w silnym nasłonecznieniu, a także okulary o zabarwieniu żółtym czy żółto-zielonym, do jazdy przy nieco bardziej pochmurnej pogodzie.
Na co dzień
Najwięcej osób jednak wybiera okulary na co dzień. Tutaj popularne są markowe okulary przeciwsłoneczne, które będą dobrym wyborem, o ile tylko soczewki mają wszystkie niezbędne filtry; świadczyć o tym mogą specjalne naklejki na ich powierzchni albo certyfikaty wydawane przez producenta. W takim przypadku kształt oprawek dobieramy do kształtu twarzy. Jeśli jesteśmy aktywni i np. sporo czasu spędzamy na rowerze, możemy wybrać okulary z przedłużonymi, zaokrąglonymi bokami, dzięki czemu światło nie będzie wpadało bokami. Istotne jest, aby nie kupować okularów z marketów, bo często nie mają odpowiednich filtrów, a jedynie ciemniejsze soczewki, co w rezultacie powoduje jeszcze większą szkodliwość promieniowania słonecznego.