Prace zbrojeniowe to codzienność każdej budowy. Tego typu prace zajmują niezwykle wiele czasu i wymagają zaangażowania dużej ilości pracowników, którzy najpierw układają zbrojenie, a następnie łączą je ze sobą poprzez skręcanie drutem wiązałkowym o określonej średnicy. Ręczne wykonywanie tego typu pracy jest nie tylko niezwykle czasochłonne, co wpływa na podniesienie kosztu inwestycji, ale i wyjątkowo obciążające dla pracowników, którzy przez wiele godzin muszą pracować w zgiętej, nienaturalnej dla siebie pozycji. Sięgając po wiązarki do zbrojeń problem z czasochłonnym wiązaniem zbrojenia zostaje rozwiązany raz na zawsze. Narzędzia tego typu przystosowane są do działania z wieloma typami drutów o różnej średnicy, są stosunkowo lekkie, co pozwala obsługiwać je zaledwie jedną ręką i co najważniejsze, są niezwykle szybkie w pracy.
Wiązarki do zbrojeń w praktyce
Wykonanie pojedynczego wiązania – połączenie ze sobą dwóch prętów zbrojeniowych poprzez ich związanie drutem wiązałkowym – zajmuje niecałą sekundę. Wystarczy przystawić wiązarkę do zbrojenia w miejsce styku dwóch prętów zbrojeniowych ze sobą i nacisnąć przycisk zwalniający mechanizm. Z wiązarki wysunie się drut, który oplecie i ściśnie ze sobą dwa pręty, zapobiegając ich późniejszemu przesuwaniu względem siebie. Czas pracy przy wykonaniu pojedynczego wiązania z kilku-kilkunastu sekund, skraca się do zaledwie jednej sekundy. To drastyczny wzrost wydajności pracy, co z jednej strony pozwala na przyspieszenie procesu inwestycyjnego, a z drugiej strony przekłada się na zmniejszenie kosztu pracy zbrojarzy. Oczywiście wiązarki do zbrojeń to sprzęt wysoce specjalistyczny, a przez to drogi, ale koszt zakupu takich urządzeń w przypadku firm, które na co dzień zajmują się układaniem zbrojenia, z pewnością szybko zwróci się pracodawcy.
Akumulatorowe, pneumatyczne i inne
Co bardzo ważne, większość dostępnych na rynku wiązarek do zbrojenia to urządzenia akumulatorowe, które w czasie pracy nie wymagają podłączenia do zewnętrznego źródła prądu. Akumulatory, z których tego typu narzędzia korzystają mają dużą pojemność, a ich wymiana na nowe zajmuje dosłownie kilka chwil, w związku z czym ewentualne przestoje w pracy zostają zminimalizowane niemal do zera. Oczywiście pod warunkiem, że pracownik wykonujący zbrojenie posiada zapasowy akumulator do wiązarki. Na rynku znaleźć można różne typy wiązarek akumulatorowych, przystosowanych do obsługi drutów wiązałkowych o różnej średnicy. Warto dodać, że większość narzędzi tego typu bez problemu radzi sobie z obsługą drutów zwykłych, czyli tzw. drutów czarnych, drutów w osłonie poliestrowej oraz drutów wiązałkowych galwanizowanych, czyli zabezpieczonych przed korozją.