Rozmowa kwalifikacyjna nie jest tak prosta i oczywista dla pracodawcy, jak może się nam to wydawać. Aby w tłumie chętnych odnaleźć odpowiedniego kandydata na stanowisko trzeba trochę popracować i przygotować się do tego. Od dobrze przeprowadzonego procesu rekrutacyjnego zależy jakość pracowników i los firmy.
Nie przeprowadza się rozmów z biegu. Należy wcześniej przygotować pytania. Niech to będzie zestaw pytań, który da ci ogólne obraz człowieka z jakim będziesz rozmawiać. Powinny być one zadawane naturalnie. Gdy będziesz zadawać identyczny zestaw pytań wszystkim kandydatom, to łatwiej będzie ci ich porównać. Do stworzenia pytań trzeba mieć na uwadze umiejętności i zdolności jakie są wymagane na konkretnym stanowisku. Najlepiej abyś zbudował sobie w głowie obraz cech charakteru pożądanego pracownika. Na koniec porównaj który wpisuje się w ten model.
Jakich pytań nie zadawać?
Do takich pytań należą pytania niezręczne, o podłożu dyskryminacji. Nie zadawaj pytań, jakie mogą pokazać kogoś w „gorszym świetle” . Zadawane pytania muszą czemuś służyć, mieć cel. Nie trać czasu na pytania które nie wnoszą nic do obrazu człowieka jako pracownika np. stan cywilny, dzieci i plany, stosunek do palenia.
Jak zacząć rozmowę?
Rozmowa powinna zacząć się swobodnie, aby wprowadzić komfortową atmosferę. Możesz zadać pytanie o to skąd kandydat wie o ofercie pracy, czy łatwo znalazł nasz adres itp.
Właściwa część.
Gdy pytasz – pozwól drugiej stronie pomyśleć nad odpowiedzią. Nie sugeruj mu odpowiedzi i nie poganiaj go. Zwróć uwagę na mowę ciała osoby z jaką rozmawiasz. Może ci ona wiele powiedzieć o jego osobowości. Obserwuj go i słuchaj tonu głosu. W czasie rozmowy rób sobie notatki. Nie pisz „słowo w słowo” bo będzie to na pewno denerwujące. Nie pozwalaj kandydatowi na inicjatywę podczas rozmowy. Kontroluj przebieg rozmowy. Zaproponuj kandydatowi zadanie pytań. Tutaj możesz dużo się o nim dowiedzieć. Pytanie o wynagrodzenie jest właściwe. Jednak już o podwyżki i dodatkowe świadczenia nie do końca. Świadczy to o tym, ze jest to osoba mocno skoncentrowana na sobie. Jeśli pyta o szkolenia, kursy to jest osobą elastyczną.
Podczas rozmowy nie powinno zabrana również pytań o wady i zalety kandydata. Osoby pewne wymienią wiele zalet. Spytaj kandydata także o jego przeszłe doświadczenia w pracy. Zadaj pytanie np. dlaczego kandydat zdecydował się na zmianę pracy. Ponadto dowiedz się jak wygląda współpraca kandydata z grupą pracowników. Jaki ma do tego stosunek. W końcu możesz zadać pytania scenariuszowe np. jak zachowałby się w określonej sytuacji. Do końcowych pytań należy też pytanie o motyw zainteresowania się stanowiskiem. Do pytań dodatkowych nalezą pytania o zainteresowania kandydata, hobby i czas wolny. Zainteresowania osoby odzwierciedlają przecież jego cechy charakteru.