Niewielkie domy są tańsze i szybsze w budowie. Ich mniejsza powierzchnia wcale nie musi oznaczać mniejszego komfortu. Decydując się na taki dom przeanalizujmy dokładnie nasze potrzeby co do pomieszczeń. W przypadku budowy -im mniejsza powierzchnia tym niższe koszty budowy. Cena zależy też oczywiście o rodzaju materiałów, kształtu dachu itp.
Najbardziej ekonomiczne są domy z poddaszem użytkowym. Mały dom może mieć zatem parter i poddasze. Tak będzie najtaniej. Wpływ na koszty ma cena działki. Domy parterowe wymagają większej powierzchni działki niżeli dom z poddaszem – tej samej powierzchni.
W domu parterowym trudniej oddzielić strefę dzienną od nocnej. Przy poddaszu sypialnie znajdują się z reguły na górze. Niewątpliwą zaletą parterowego domu jest budowania i wykańczania schodów wewnątrz budynku – te znacznie powiększają koszty.
Optymalnym rozwiązaniem dla dachu jest typ dwuspadowy o kącie nachylenia do 45 stopni. Zamiast piwnicy lepiej postawić budynek gospodarczy- to także zmniejszy koszty. Garaż wpisany w budynek jest tańszy niż wolnostojący. Pomieszczenia do przechowywania mogą znajdować się także w garażu. Dom bez pomieszczeń gospodarczych nie będzie do końca wygodny. Trzeba przecież gdzieś trzymać np. sezonowy sprzęt, narzędzia i inne.
W małym domku sprawdzą się rozwiązania typu połączeni kuchni z salonem, czy łazienka z wc w jednym pomieszczeniu. Oprócz prostej bryły domu, czy dwuspadowego dachu, zaplanujmy energooszczędne instalacje. Są one droższe, ale po czasie zwróci się na niższych rachunkach za prąd, gaz, wodę i ogrzewanie.
Wśród małych domów najczęściej spotykane są domy drewniane. Ich cechą jest lekkość konstrukcji. Drewniane ściany łatwo postawić i przetransportować. Taki szkielet drewnianego domu stawiany jest w kilka dni, gdyż nie wymagają fundamentów. Potem wystarczy go ocieplić i otynkować. Dom drewniany można też szybko i łatwo rozbudować.
Jeśli na początku zainwestujemy w niewielki domek, to z czasem można go spokojnie powiększyć. Doskonała akumulacja ciepła i powolne oddawanie go, daje wysoką izolację. Daje to spore oszczędności w ogrzewaniu. Ponadto drewno jest naturalnym budulcem, czyli ekologicznym i przyjaznym człowiekowi.