Niezaprzeczalny jest fakt, iż ból pleców jest dość powszechną i nieprzyjemną dolegliwością. Najczęściej są zwiastunem schorzeń i chorób układu mięśniowo-szkieletowego o różnorakim znaczeniu. Z reguły ich czynnikiem sprawczym jest nadmierne przeciążenie ciała w okolicach kręgosłupa. Ból pleców jest przeważnie przejawem przebiegającego zwyrodnienia rdzenia kręgów w obrębie kręgosłupa, a szczególnie jego partii lędźwiowo-krzyżowej. Jeżeli zlekceważymy sobie ten wyraźny sygnał i odpowiednio wcześnie nie poszukamy pomocy u specjalisty ortopedy, to może dojść do tzw. dyskopatii, objawiającej się naruszeniem dysku, który scala poszczególne kręgi osi szkieletu. Dlatego warto dowiedzieć się więcej na ten temat, aby ból pleców nie był dla nas zagadką, a także pozwolił na postawienie właściwej diagnozy i ewentualnie umożliwił jak najszybsze skonsultowanie się z ortopedą bądź profesjonalnym rehabilitantem.
Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa
Powstaje wskutek obciążenia stawów przynależących do osi szkieletu, a także jest typowa dla osób starszych. Głównie dotyczy odcinka lędźwiowego kręgosłupa, zwana również z łaciny spondyloartrozą, i obejmuje wchodzące w jego zakres dyski i stawy. W trakcie trwania choroby następuje ich zniszczenie, a w konsekwencji całkowite zniekształcenie osi szkieletu. Jeśli nie rozprzestrzenia się na stawy biodrowe, to istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że doprowadzi do trwałego upośledzenia zdolności poruszania się oraz nieodwołalnej niepełnosprawności. Podstawowymi symptomami choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa jest miejscowy ból pleców, charakterystyczny dla ataku rwy kulszowej. Chory może odnieść wrażenie, iż promieniuje on do kończyn bądź pośladków. Ponadto ból pleców często można odczuwać podczas chodzenia i towarzyszy mu osłabienie nóg. Zgięte ułożenie ciała nieco łagodzi dolegliwość.
Zesztywniający stan zapalny stawów kręgosłupa
To bardzo poważne schorzenie reumatyczne i zarazem autoimmunologiczne, którego pod żadnym pozorem nikt nie powinien lekceważyć, gdyż jego symptomów są widoczne. Występują przynajmniej dwie odmiany zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, w skrócie nazywanego ZZSK: tzw. postać osiowa oraz obwodowa, znana również jako skandynawska. Ból pleców charakterystyczny dla tej choroby jest zlokalizowany przede wszystkim w części krzyżowo-pośladkowej i przeważnie pojawia się rano lub w nocy. Na ZZSK rzadziej chorują kobiety niż mężczyźni, u których to schorzenie ma silne objawy. Ostry ból pleców w tym przypadku łagodzi się stosując leki przeciwzapalne oraz masaż. Natomiast zapobiega się mu poprzez wykonywanie specjalnych ćwiczeń rehabilitacyjnych. Nieleczone ZZSK w konsekwencji prowadzi do usztywnienia stawów kręgosłupa.