Wybór odpowiednich pomocy dydaktycznych do nauki anatomii człowieka, wcale nie jest rzeczą taką prostą, jaką mogłaby się na początku wydawać. W pierwszej kolejności konieczne jest określenie poziomu nauczania. Oczywiście, sytuacja jest o tyle prostsza, kiedy zakupu dokonuje szkoła podstawowa. W tym przypadku warto postawić na mniej skomplikowane i dokładne modele, które i tak dla uczniów mogą okazać się mało przydatne. Dzieciaki o wiele łatwiej, a co za tym idzie – szybciej przyswoją modele anatomiczne człowieka o mniejszej precyzyjności. Świetnym przykładem może być tułów z głową, składający się z jedenastu części, stanowiący odpowiednik ½ wielkości naturalnej. Tego rodzaju pomoce dydaktyczne wykonane są z niezwykle wytrzymałego tworzywa sztucznego, w którym wyjmowane są dwie połówki głowy, połówka mózgu, dwa płuca, dwuczęściowe serce, żołądek, wątroba z pęcherzykiem żółciowym, jelita.
Znacznie dokładniejszym modelem anatomicznym jest tułów ludzki z głową, wyposażony w tors naturalnej wielkości. W tym przypadku wyjmowanymi elementami są dwie połówki głowy, dwa płuca, dwuczęściowe serce, żołądek, wątroba z pęcherzykiem żółciowym, jelita oraz przednia część nerki. Pomoce dydaktyczne tego rodzaju charakteryzuje znacznie większa dokładność, co oczywiście nie pozostaje obojętne wobec ceny. Nie ulega wątpliwości, że w przypadku szkoły gimnazjalnej czy ponadgimnazjalnej tego rodzaju model anatomiczny powinien być warty rozważenia.
Stojąc przed zamiarem wyposażenia sali biologicznej w szkole ponadgimnazjalnej, ogólnokształcącej czy zawodowej, wówczas należy przemyśleć zakup jeszcze bardziej profesjonalnego modelu. Idealnym rozwiązaniem może być pomoc dydaktyczna w formie tułowia ludzkiego z głową, wyposażonego w 28 wyjmowanych części o naturalnej wielkości, z wymienną płcią oraz otwartymi plecami oraz szyją. Elementami ruchomymi jest sześć części głowy, w tym cztery części wchodzące w skład mózgu, dwa płuca, dwuczęściowe serce i żołądek, wątroba z pęcherzykiem żółciowym, jelita, przednia część nerki, siódmy krąg piersiowy, genitalia męskie w czterech częściach, genitalia żeńskie z trzema częściami, wraz z embrionem. Oprócz tego otwarta jest szyja, plecy oraz widoczne są liczne fragmenty anatomiczne dotyczące kręgosłupa oraz okolic.
Jak zatem widać, wiedzę teoretyczną płynącą z licznych książek oraz podręczników można wzbogacić o bardziej obrazową formę przyswajania informacji, jaką bez wątpienia są specjalne pomoce dydaktyczne w formie modeli anatomicznych człowieka.