Film odgrywa nie bagatelną rolę w codzienności każdego z nas. Pełni on przede wszystkim funkcje rozrywkową i relaksującą. Dla twórców zaś filmy są sposobem na zarabianie pieniędzy. Swoją popularność zyskały po wybudowaniu pierwszego kinematografu. Przemysł filmowy ma się dobrze- mówią nam o tym liczby jakie są podawane przy sumie pieniędzy wydanej na powstanie filmu. Skoro na jego produkcję wydano większą sumę od przeciętnej dla wytwórni to najprawdopodobniej taki film będzie cieszył się ogromną popularnością. Im droższy film tym więcej efektów i dodatków jakie mają przyciągnąć odbiorców. Producenci zarabiają na sprzedawaniu filmu, jak i na wejściówkach do kina. Przemysł filmowy jest jednym z najbardziej opłacalnych branży – zarabia się miliardy. Nigdy nie przestanie on istnieć, ponieważ zapewnia pewną rozrywkę masom. Ponadto dostarczają emocji, jakich widzowie potrzebują oraz przekazują pewne wartości.
Patrząc na rozwój filmów, można też stwierdzić, że większość filmu jest teraz zrobionych za pomocą efektów specjalnych, dlatego filmy są tak bardzo realistyczne, sama grafika komputera jest obecnie na bardzo wysokim poziomie i kiedyś trudno byłoby uzyskać podobny efekt, który obecnie widzimy w filmach i we wszelkich nowoczesnych superprodukcjach.
Polskie kino.
Według statyk Polacy lubią chodzić do kina, niezależnie od tego czy są to krajowe produkcje czy zagraniczne. Faktem jest także, że Polscy nie przepadają za kinem nie polskim i nie hollywoodzkim. Rzadko chodzą na filmy francuskie czy niemieckie. Lubimy filmy hollywoodzkie, bo na ich podstawie kojarzymy USA z krajem spełnienia marzeń. Coraz częściej mówi się o tym, iż polskie kino obecnie „kuleje”. Wynika to z faktu, że polscy twórcy filmów nie do końca pojęli chyba sztukę tworzenia. Bardzo trudno jest znaleźć odpowiednich ludzi, którzy zajmą się jednocześnie promocją filmu oraz sponsorowaniem.
Sponsorzy nie oczekują raczej wielkich produkcji, ale po prostu dużego zysku, który łatwo przyjdzie. Istnieje także innym problem- specyfika robienia polskich filmów. Większość polskich filmów to kiczowate produkcje, które mają śmieszyć, a nie nieść ze sobą przesłanie. Ponadto filmy nie uzyskują nagród, bo nie są najzwyczajniej świecie promowane za granica. Polscy producenci stawiają zdecydowanie na sprzedaż i zyski z krajowego rynku. Dlatego polskim twórcom trudno przebić się przed zagraniczne filmy. Z pośród polskich reżyserów zagranicą mówić będą coś obcokrajowcom nazwiska takie jak Roman Polański, Andrzej Wajda oraz Tomasz Bagiński. W Polsce o filmie można powiedzieć, że jest podstawową rozrywką. Cale rodziny oglądają filmy. W innych krajach zdecydowanie bardziej preferuje się seriale lub różne programy telewizyjne.