Opole to jedno z ciekawszych miast położonych w województwie opolskim. Województwo opolskie położone jest na południu Polski pomiędzy województwem dolnośląskim a woj. śląskim, sąsiaduje też z Republiką Czeską oraz z województwami łódzkim i wielkopolskim. Według najnowszych danych udostępnionych przez Wojewódzki Urząd Pracy Bezrobocie w województwie opolskim na koniec grudnia ubiegłego roku wyniosło 14,3%, co stanowiło wynik o jeden punkt procentowy gorszy niż średnia stopa bezrobocia w Polsce w analogicznym okresie. W samym Toruniu odsetek osób bezrobotnych jest adekwatny do poziomu bezrobocia w samym województwie, a dodajmy, że w według prognoz stopa bezrobocia może jeszcze nieznacznie wzrosnąć i już pod koniec pierwszego kwartału 2013 roku, przekroczy 15%. Na wahania stopy bezrobocia w Opolu duży wpływ ma sezonowość zatrudnienia, które zwiększa się w miesiącach od marca do września, aby w miesiącach jesiennych i zimowych drastycznie się obniżyć. Nie bez znaczenia jest również światowy kryzys, który w ostatnim czasie zbiera swoje żniwo w ostatnich miesiącach w całej Polsce.
Zatrudnienie w różnych branżach
Opole stało się miastem o niezwykłej sile przemysłowej, to właśnie tutaj mieszczą się zakłady takich firm spożywczych jak Nutricia, a więc producent żywności dla niemowląt i dzieci w Polsce. Niewiele osób wie, że firma jest członkiem Grupy Danone, a w Opolu, ma ona największą w Europie fabrykę, która produkuje żywność dla niemowląt i dzieci. Z sektora spożywczego, warto również wymienić firmę, Zott GmbH, która jest producent wyrobów mleczarskich, dobrze znanych w wielu domach w całej Polsce. Również producent mięsa białego, firma Animex, będąca członkiem międzynarodowego koncernu Smithfield, ma swoje przedsiębiorstwo w Opolu. Obok przemysłu spożywczego, rozwinął się także przemysł maszynowy oraz przemysł ciężki. Z tego sektora, swoje siedziby i hale produkcyjne, mają takie firmy jak APC Presmet Sp. z o.o., produkująca reaktory wysokociśnieniowe dla przemysłu chemicznego oraz inne wyroby ze stali. Istnieje również firma Energomet Sp. z o.o. produkująca między innymi części elektrowni wiatrowych oraz Tower Automotive Polska Sp. z o.o. będąca częścią koncernu Tower International wytwarzająca podzespoły do produkcji samochodów osobowych. Jak oszacowano, przemysł spożywczy oraz maszynowy, zatrudnia w Opolu ponad kilka tysięcy osób. Aby sprawdzić aktualne oferty pracy w Opolu – kliknij tutaj.
Co przyniesie przyszłość?
Z obserwacji Opolskiego rynku pracy, przez niezależnych specjalistów z portalu infopraca.pl wynika, że miasto oferuje stosunkowo niewielkie możliwości zatrudnienia. Na samym tylko portalu ukazuje się niewiele ponad 150 ogłoszeń o pracę z branże takich jak przemysł spożywczy, handel oraz transport i obsługa klienta. Sytuacja na rynku pracy w województwie opolskim, a szczególnie w Opolu, ma nienajlepszy wpływ na wykształconych młodych ludzi, którzy po zakończeniu studiów, nie mogą znaleźć interesującego zatrudnienia. Na pomoc osobom bezrobotnym wychodzi Wojewódzki Urząd Pracy, który skupia się przede wszystkim na działaniach z zakresu poradnictwa zawodowego, szkolenia indywidualnego i zawodowego, kierowanie zarejestrowanych w PUP m.in. na staże, roboty interwencyjne, szkolenia z zakresu przygotowania dokumentów aplikacyjnych. Miejmy nadzieję, że pieniądze przeznaczone na aktywizację osób bezrobotnych zostaną spożytkowane zgodnie z ustalonym harmonogramem, a dzięki podjętym działaniom liczba osób bezrobotnych będzie się sukcesywnie zmniejszać. W innym wypadku, osobom bezrobotnym pozostanie wyjazd w poszukiwaniu pracy do innego miasta lub za granicę.